Hapkido Filosoofia
Hapkidol on kolm põhimõtet:
veeprintsiip, ringprintsiip ja summaprintsiip.
Järgnevalt selgitatakse kõiki neid põhimõtteid ja nende tõlgendamist.
Kose-Vee põhimõte
Esimene põhimõte, mida me vaatleme, on vee põhimõte. Näete, et vee põhimõttel on palju tähendusi. Esiteks vaadake vett, mis voolab kergesti mäest alla. Kui see satub kivile või tahkele kivile, voolab see selle ümber. Sellest näeme, et me ei raiska aega ja energiat vastu kaljut surudes, vaid lihtsalt voolame selle ümber.
Jälgige, et ühel veetilgal pole jõudu ega jõudu. Kuid paljud veetilgad üks tilk korraga kulutavad kivi lõpuks ära. Üks tilk vett ei põhjusta valu, kuid veevool võib põhjustada suurt valu. Samamoodi võib ühel löögil olla vähe jõudu, kuid paljud samas kohas tehtud löögid kurnavad vastast – keskenduge ühele kohale.
Kui paned vee nõusse, sobib see anuma kujust olenemata. Kui anum on ümmargune, muutub vesi ümaraks. Kui anum on ruudukujuline, sobib vesi nelinurkselt. Nagu vesi, lase Hapkidol sobida igas olukorras. Olgu see seistes, istudes või lamades, Hapkido kaitse peaks olukorraga sobima. Olenemata sellest, kas olete pikk, lühike, paks või kõhn, peaksite oma Hapkido sobivaks kohandama.
Kui vesi külmub, muutub see kõvaks nagu kivi. Kui vett kuumutatakse, see kaob (aurustub), et hiljem (vihmana) tagasi tulla. Peate suutma olekuid muuta nagu vesi. Sa oled tavaliselt pehme, kuid treenides võid muutuda kõvaks nagu jäätunud vesi. Saate õppida liikuma nagu vedel vesi või mõnikord peaaegu kaduma, et kohanedes ja muutudes uuesti välja ilmuda.
Vesi voolab alati alla. Lekkiv vesi langeb alati allapoole. Vesijõgi voolab alati kosest alla. Samamoodi voolake oma vaim alati alla. Kui õpite rohkem ja kogute enesekindlust, ärge kartke tulla alla ja aidata neid, kes seda vajavad. Mida rohkem jõudu saate, siis omandate suuremat alandlikkust.
Ringikujuline põhimõte
Ringikujulist põhimõtet saab vaadelda mitmest erinevast vaatenurgast. See näitab, et ringprintsiip pole mitte ainult võitlusmeetod, vaid ka universaalne looduse põhimõte. see kehtib kõigi elu aspektide kohta; vaimne ja füüsiline.
Esmalt vaadake, kuidas ringikujuline põhimõte kehtib austuse suhtes. Näiteks Dojangi tulles kummardate austuse märgiks oma juhendaja ees. See komme tuleb lõpuks täisringiga tagasi. Pärast pikki aastaid õppimist ja praktikat saab teist juhendaja ja teie õpilased kummardavad teie ees austuse märgiks. Samuti, kui õpilane kummardab oma juhendaja ees, kummardab juhendaja vastutasuks õpilasele. Kui juhendaja näitab halbu kombeid, õpivad õpilased halbu kombeid. Ja vastupidi, kui juhendajad käituvad korralikult ja väärikalt, peegeldavad õpilased seda käitumist. Need, kes austavad, saavad selle tagasi.
Ringikujuline põhimõte on looduses ilmne. Näiteks öö ja päev pöörlevad lõputus tsüklis, kuna Maa tiirleb ümber oma telje. Neli aastaaega (suvi, sügis, kevad ja sügis) kulgevad pidevas ringis, kui Maa pöörleb ümber päikese. See tähendab, et looduses on ringprintsiip näivate vastandite vahelise harmoonia alus.
Hapkido tehnikates kasutatakse ringikujulist põhimõtet mitmel viisil. Kaitses ei kohta jõudu kunagi jõuga, vaid see on kõrvale suunatud ja ümber suunatud. Samuti on palju ringikujulisi tehnikaid: poolkuu sees/väljas löök, pöörlev kannalöök, ümmargune löök, haamer löök ja pöörlev külglöök. Isegi lineaarne tagurpidi löök nõuab korralikult sooritatud vöökohal ringikujulist pööret. Visketehnikad on alati ringikujulised. Vastase jõu vastu suunatud jõu asemel kasutate tema hoogu, mitte enda jõudu. Isegi kui teid heidetakse, on õige kukkumine ringikujuline veerev liikumine.
Ringikujuline põhimõte on aktsepteerida loodust ilma stressita, saavutada harmoonia seal, kus on vastand, ja mitte kunagi rakendada jõudu jõu vastu. Kui sind rünnatakse, oled sina ja vastane nagu kaks eraldi tükki. Kasutades ringikujulist põhimõtet, muudate need kaks tükki üheks, kui saate vastasega harmooniasse. Näiteks kui olete silmitsi vihaga ja vihastate tagasi, toimub kokkupõrge.
Kui aga seisate silmitsi vihaga, kuid jääte rahulikuks, siis viha hajub ja mõistmine on saavutatav.
Summa põhimõte
See on Hapkido kolmas põhimõte. See on vee ja ringprintsiibi kombinatsioon ehk nende kahe printsiibi "summa".
Summa põhimõte on loomulik ja sellel on looduses palju näiteid. Näiteks yin ja yang näidatakse alati koos. Need esindavad tasakaalu universumis vastandlike põhimõtete vahel. Koos ei lõpe nad kunagi ja koos olles valitseb harmoonia; nagu öö ja päev.
Neid võib võtta eraldi, kuna igaüks neist on omaette terviklik ja eraldiseisev põhimõte. Filosoofiliselt aga mõjutab olendite ja asjade saatust just yini ja yangi koosmõju. Seetõttu on oluline yin ja yang kombinatsioon.
Summa põhimõtet nähakse mitmel muul viisil. Töö ja puhkus on eraldi ja erinevad. Kuid õige tasakaalu saavutamiseks peavad meil olema mõlemad. Mehed ja naised on erinevad. Kuid mehed üksi või naised üksi ei saa lapsi teha. Eluringi lõpuleviimiseks vajame mõlemat koos.
Seega saavutab Hapkidos summaprintsiip tasakaalu ja harmoonia, kombineerides veeprintsiipi ja ringprintsiipi. Kui rünnata, suuna rünnak kõrvale ja suuna ümber (ringiprintsiip), siis nüüd ümber ja läbi vastase kaitse, et asuda vasturünnakule (vee põhimõte). Samuti tähendab summaprintsiip keskendumist, kus vaim ja keha töötavad koos.